Zespoły PGE Ekstraligi 2021: RM Solar Falubaz Zielona Góra

Zespoły PGE Ekstraligi 2021: RM Solar Falubaz Zielona Góra

28 lutego 2021 Wyłączono przez Artur Kąciak

Kontynuujemy nasz cykl, w którym przedstawiamy składy drużyn poszczególnych zespołów PGE Ekstraligi na 2021 rok. W czwartej części prezentujemy zespół RM Solar Falubazu Zielona Góra.

Podopieczni trenera Piotra Żyto rundę zasadniczą w PGE Ekstralidze w minionym sezonie zakończyli na czwartym miejscu. W czternastu rozegranych spotkaniach Falubaz zgromadził dwadzieścia punktów do ligowej tabeli. W dwumeczu półfinałowym drużyna z Zielonej Góry o awans do wielkiego finału rywalizowała z Fogo Unią Leszno. Oba pojedynki zakończyły się jednak porażką ekipy z Zielonej Góry. Popularne „Byki” okazały się lepsze w tej konfrontacji, wygrywając ją 103:77.

Wydawało się, że w starciu o brązowy medal z Betard Spartą Wrocław RM Solar Falubaz będzie w stanie wywalczyć upragniony „krążek”. Pierwsze spotkanie w Zielonej Górze zakończyło się zwycięstwem 37:32 ekipy gospodarzy. Pojedynek ten został zakończony po dwunastu rozegranych biegach. Mecz rewanżowy na Stadionie Olimpijskim wygrała jednak 50:40 drużyna ze stolicy Dolnego Śląska i to podopieczni Dariusza Śledzia wywalczyli brązowe medale. Wrocławianie w tym dwumeczu wystąpili mocno osłabieni w ich składzie zabrakło kontuzjowanego Taia Woffindena.

W okresie transferowym z zespołem rozstał się lider tej drużyny Martin Vaculik. Żużlowiec na koniec rozgrywek wykręcił średnią biegową 2,202. Na liście najskuteczniejszych jeźdźców startujących w PGE Ekstralidze został sklasyfikowany na wysokim piątym miejscu. Sportową karierę postanowił zakończyć Antonio Lindbaeck. Szwed miał jeszcze ważny na 2021 rok kontrakt z Falubazem, ale bo bardzo kiepskim zeszłorocznym sezonie postanowił skończyć z jazdą na żużlu.

Włodarzom klubu udało się zatrzymać krajowych liderów zespołu: Patryk Dudek, Piotr Protasiewicz będą nadal zdobywać punkty dla swojego macierzystego klubu. Po sezonie z zespołem oprócz Martina Vaculika pożegnali się jeszcze Norbert Krakowiak, Michael Jepsen Jensen oraz Jonas Jeppesen. W miejsce tych trzech żużlowców udało się pozyskać Mateja Zagara z Motoru Lublin i Maxa Fricke broniącego w ostatnich latach barw Betard Sparty Wrocław. Z klubem kontraktem warszawskim związał się również Vaclav Milik. Czech w sezonie 2020 PGE Ekstraligi reprezentował PGG ROW Rybnik. Dla śląskiej drużyny zdobył sześćdziesiąt dwa punkty, co dało mu średnią biegową na poziomie 1,226 punktu. Wydaje się jednak mało prawdopodobne, aby ten żużlowiec wystąpił w jakimś meczu w podstawowym składzie Falubazu. Zawodnik najprawdopodobniej trafi na wypożyczenie do innej drużyny.

Podsumowując RM Solar Falubaz Zielona Góra zbudował dość ciekawy zespół. Jeśli wszyscy żużlowcy pojadą na swoim poziomie, to ta drużyna może zostać „czarnym koniem” rozgrywek PGE Ekstraligi w 2021 roku. Warunek jest jeden Patryk Dudek, Piotr Protasiewicz, Max Fricke i Matej Zagar muszą przez cały sezon prezentować dobrą formę. Wiele zależeć będzie również od formacji juniorskiej, która na tle pozostałych drużyn nie wygląda na zbyt mocną.

Skład RM Solar Falubazu Zielona Góra na 2021 rok:

Seniorzy:
Patryk Dudek
Piotr Protasiewicz
Matej Zagar
Max Fricke
Vaclav Milik (kontrakt warszawski)
Mateusz Tonder
Damian Pawliczak
Jan Kvech

Juniorzy:
Fabian Ragus
Nile Tufft
Jakub Osyczka

Źródło: inf. własne