WKS Śląsk czy Legia? Dla kogo złoto po długiej przerwie?

WKS Śląsk czy Legia? Dla kogo złoto po długiej przerwie?

17 maja 2022 Wyłączono przez Artur Kąciak

Zaczynamy finały Energa Basket Ligi – szansę na złoto mają WKS Śląsk i Legia! Zespół z Wrocławia wraca do walki o mistrzostwo Polski po 18 latach, natomiast drużyna z Warszawy ma szansę na pierwszy medal od 1969!

To jeden z najbardziej niespodziewanych finałów Energa Basket Ligi w historii! O mistrzostwo Polski powalczą WKS Śląsk, czyli piąta drużyna sezonu zasadniczego oraz Legia, która zajęła dopiero szóste miejsce! Co więcej – obie drużyny na wielki sukces czekają od wielu lat. To wszystko sprawia, że tegoroczna rywalizacja o złoto będzie niezwykle ciekawa.

WKS Śląsk w ćwierćfinale play-off zmierzył się z drużyną z Zielonej Góry. Enea Zastal po pierwszych domowych meczach prowadził 2-0, ale przed własną publicznością zespół trenera Andreja Urlepa doprowadził do remisu. W decydującym meczu wygrał 86:80 i awansował do strefy medalowej. W półfinale zagrał z rewelacyjnym beniaminkiem, Grupa Sierleccy Czarnymi i po dwóch meczach w Słupsku prowadził 2-0. Mecze we Wrocławiu miały być formalnością, ale… rywale w świetnym stylu doprowadzili do remisu. W decydującym meczu WKS Śląsk wygrał jednak 81:71 i dzięki temu zagra w finale.

Droga Legii do walki o złoto była dużo bardziej… spokojna, ale jednocześnie sensacyjna. Już w ćwierćfinale ekipa trenera Wojciecha Kamińskiego wygrała z mistrzami, Arged BM Stalą3-0! Wszystkie spotkania były dość wyrównane, ale w kluczowych momentach to drużyna z Warszawy przechylała szalę zwycięstwa na swoją korzyść. Rozpędzony zespół w kolejnej rundzie grał z Anwilem i po dwóch meczach we Włocławku prowadził… 2-0! W trzecim meczu przed własną publicznością Legia wygrała 87:77 i awansowała do wielkiego finału. Na pewno zdobędzie więc swój pierwszy medal w historii w formule play-off.

W spotkaniach między WKS Śląskiem a Legią w obecnym sezonie przewaga parkietu nie miała żadnego znaczenia, ponieważ obie drużyny wygrywały na wyjazdach. Co ciekawe – te zespoły spotkały się w walce o medale także w poprzednim sezonie. W rywalizacji o brąz kluczowe okazało się trafienie Elijah Stewarta w dogrywce – jego trójka zapewniła sukces ekipie z Wrocławia.

Obie drużyny mają swoich zdecydowanych liderów. Trener Andrej Urlep ma do dyspozycji MVP sezonu zasadniczego, Travisa Trice’a, natomiast Wojciech Kamiński może korzystać z nieprzewidywalnego Roberta Johnsona. Stać ich na genialne zagrania, niezwykle trudne rzuty i akcje na zwycięstwo. Umiejętności którego z nich okażą się ważniejsze?

W WKS Śląsku duże znaczenie ma strefa podkoszowa. To nie tylko Aleksander Dziewa i Kerem Kanter, ale także Martins Meiers oraz Szymon Tomczak. Sporo pracy będzie czekało więc na Adama Kempa, Dariusza Wykę oraz rewelacyjnego w play-off Grzegorza Kulkę. Ciekawa w Legii jest też rola Łukasza Koszarka. Czy ten niezwykle doświadczony rozgrywający poprowadzi zespół z Warszawy do złota?

Terminarz rywalizacji finałowej (do czterech zwycięstw):

WKS Śląsk – Legia, mecz 1 – wtorek, 17 maja, godz. 20:40 – transmisja w Polsat Sport
WKS Śląsk – Legia, mecz 2 – czwartek, 19 maja, godz. 20:40 – transmisja w Polsat Sport
Legia – WKS Śląsk, mecz 3 – niedziela, 22 maja, godz. 20:40 – transmisja w Polsat Sport Extra
Legia – WKS Śląsk, mecz 4 – wtorek, 24 maja, godz. 20:40 – transmisja w Polsat Sport Extra
WKS Śląsk – Legia, ew. mecz 5 – piątek, 27 maja, godz. 20:40 – transmisja w Polsat Sport Extra
Legia – WKS Śląsk, ew. mecz 6 – niedziela, 29 maja, godz. 20:40 – transmisja w Polsat Sport
WKS Śląsk – Legia, ew. mecz 7 – wtorek, 31 maja, godz. 20:40 – transmisja w Polsat Sport

Źródło: inf. prasowa