PGE Ekstraliga: nowy format fazy finałowej. 70 meczów w sezonie 2022

PGE Ekstraliga: nowy format fazy finałowej. 70 meczów w sezonie 2022

9 listopada 2021 Wyłączono przez Artur Kąciak

Przyszłoroczne rozgrywki PGE Ekstraligi przyniosą nowy format rozgrywania fazy finałowej. Tym samym zwiększy się liczba meczów, które transmitowane będą na antenach nSport+ i Eleven Sports.

W sezonie 2022 do rundy finałowej awansuje 6 zespołów, a nie 4, jak to było do tej pory. Oznaczać to będzie, że w systemie rozgrywek pojawią się tzw. mecze ćwierćfinałowe. Zmierzą się w nich zespoły w następującej konfiguracji:

  1. zespół w tabeli vs 6. zespół w tabeli
  2. zespół w tabeli vs 5. zespół w tabeli
  3. zespół w tabeli vs 4. zespół w tabeli

Do półfinałów awansują trzej zwycięzcy ćwierćfinałów oraz jedna drużyna, która przegrała dwumecz, jednak uzyskała najlepszy bilans punktów meczowych lub w następnej kolejności biegowych. Przy równości punktów meczowych i biegowych, o kolejności w klasyfikacji decyduje wyższa pozycja drużyny w końcowej tabeli po części zasadniczej rozgrywek.

Półfinałowe zmagania to mecze zwycięskiej drużyny w ćwierćfinałach z przegraną z najlepszym bilansem (tzw. lucky loser) oraz drugiego zespołu z trzecim w tej fazie. W tym przypadku awans do finału PGE Ekstraligi uzyskają triumfatorzy półfinałów, a pokonani zmierzą się w spotkaniach o 3. miejsce.

Łącznie kibice obejrzą 70 meczów. Faza zasadnicza pozostanie bez zmian i będzie liczyć 14. rund (mecz i rewanż). To daje 56 transmitowanych spotkań na tym etapie rozgrywek. Ćwierćfinały, półfinały oraz finały i spotkania o 3. miejsce to kolejne 14 meczów. Wszystkie spotkania obejrzeć będzie można na żywo w nSport+ i Eleven Sports.

Źródło: speedwayekstraliga.pl