Nowa liga dla młodych żużlowców – U24 Ekstraliga

Nowa liga dla młodych żużlowców – U24 Ekstraliga

12 listopada 2021 Wyłączono przez Artur Kąciak

Od przyszłego sezonu pojawi się nowy format rozgrywek dla młodych żużlowców. Zgodnie z założeniami Ekstraliga 3.0, rozpocznie się U24 Ekstraliga dla zawodników do 24 roku życia. Jak wyglądać będą rozgrywki i składy meczowe?

W części zasadniczej sezonu każda z drużyn spotykać będzie się z każdym przeciwnikiem dwukrotnie, po jednym razie na torze własnym i przeciwnika. Część finałowa rozgrywana będzie w systemie pucharowym z udziałem dwóch najlepszych drużyn (mecz i rewanż). Terminarz U24 Ekstraliga zostanie podany w oddzielnym komunikacie.

W meczach U24 Ekstraliga drużyny uczestniczyć będą w składach liczących od 6 do 8 zawodników. Do składu drużyny mogą być zgłaszani wyłącznie zawodnicy U24 z kadry klubu Ekstraligi na dzień meczu, za wyjątkiem zawodników, którzy uzyskali w sezonie poprzedzającym średnią indywidualną 1,400 lub więcej. W przypadku startów zawodników w niższych ligach w sezonie poprzednim, średnia będzie przeliczana zgodnie z regulaminem. Aktualny wykaz zawodników uprawnionych do startu w U24 Ekstraliga będzie publikowany w komunikatach.

W każdej drużynie z numerami 1 – 7 lub 9 – 15 zgłoszeni będą musieli być:

co najmniej 2 zawodnicy krajowi, nie posiadający licencji międzynarodowych
co najmniej 2 zawodnicy posiadających licencję wydaną przez inną federację niż PZM
Z numerami startowymi 6 i 7 oraz 14 i 15 mogą być zgłoszeni wyłącznie zawodnicy młodzieżowi (U21). Z numerem 8 w drużynie gościa i 16 w drużynie gospodarza mogą być zgłoszeni zawodnicy krajowi lub obcokrajowcy.

Zawodnicy nie będą mogli brać udziału tego samego dnia w meczu PGE Ekstraligi i meczu U24 Ekstraligi. W składzie drużyny nie mogą być zgłoszeni zawodnicy „goście”. Będą natomiast funkcjonowały w rozgrywkach zasady zastępstwa zawodnika: wyłącznie z pierwszą, drugą lub trzecią średnią kadry drużyny rezerw (podobnie jak w PGE Ekstralidze, zwolnienie lekarskie będzie musiało być dla nich wystawione na co najmniej 15 dni). Tzw. ZZ nie będzie dotyczyło zawodników U21 z numerami 6, 7, 8 oraz 14, 15, 16.

Mecze rozgrywane będą według systemu 15-biegowego i tabeli biegowej z rozgrywek PGE Ekstraligi.

Źródło: speedwayekstraliga.pl