Marcin Zawół laureatem konkursu PKOl

Marcin Zawół laureatem konkursu PKOl

19 grudnia 2020 Wyłączono przez Artur Kąciak

Zarząd Polskiego Komitetu Olimpijskiego wyłonił laureatów konkursu Nadziei Olimpijskich im. E. Pietrasika. Wśród mężczyzn główną nagrodę otrzymał Marcin Zawół – młodzieżowy mistrz olimpijski w biathlonie.

Kandydatura 18-latka z MKS Karkonosze Jelenia Góra zwyciężyła miażdżącą przewagą. Młody biathlonista otrzymał aż 27 z 31 głosów. Identyczną liczbę wskazań wśród kobiet otrzymała Iga Świątek, zwyciężczyni tenisowego French Open.

Największym sukcesem Zawoła w 2020 roku był złoty medal Youth Olympic Games w Lozannie. Nasz reprezentant okazał się bezkonkurencyjny w sprincie, w którym to o 12,6 sekundy pokonał Denisa Irodowa z Rosji. Był to pierwszy medal w historii startów reprezentacji Polski na tej imprezie.

– To, że Marcin Zawół jest zawodnikiem o ogromnym potencjale było wiadomo już od dłuższego czasu. W lutym 2018 roku jeszcze jako szesnastolatek zwyciężył w dorocznych zawodach międzynarodowych „Nadzieje Olimpijskie” rozgrywanych w czeskim Letohradzie. Dwa miesiące później podczas Liatoppen Festival nie dał najmniejszych szans ponad setce norweskich rówieśników. Wspomniane sukcesy były jednak tylko wstępem do tego, co młody zawodnik MKS Karkonosze Jelenia Góra dokonał w 2020 roku. Zawół został pierwszym polskim młodzieżowym mistrzem olimpijskim, a swój rozwój sportowy przypieczętował tytułami mistrza Polski seniorów – napisano w zgłoszeniu jego kandydatury do PKOl.

Trenerem Marcina Zawoła w kadrze młodzieżowej jest Rafał Lepel. W klubie MKS Karkonosze Jelenia Góra zawodnik jest pod opieką trenerki Izabeli Daniło.

Nagroda im. E. Pietrasika przyznawana jest od 1999 roku. Otrzymują je Ci sportowcy, którzy w danym roku osiągnęli znaczące sukcesy podczas międzynarodowych zawodów rangi mistrzostw świata, Europy lub Pucharu Świata w dyscyplinach olimpijskich, a którzy nie uczestniczyli dotąd w igrzyskach olimpijskich.

Marcin Zawół jest dopiero drugim laureatem tej nagrody reprezentującym dyscypliny zimowe. W 2012 roku podobne wyróżnienie otrzymała biathlonistka Monika Hojnisz-Staręga.

Źródło: inf. prasowa