Komunikat prasowy w sprawie opon w PGE Ekstralidze

Komunikat prasowy w sprawie opon w PGE Ekstralidze

30 czerwca 2021 Wyłączono przez Artur Kąciak

Ekstraliga Żużlowa zleciła w ośrodku badawczo – rozwojowym przemysłu oponiarskiego badanie twardości opon firm Anlas i Mitas po meczach 9. rundy PGE Ekstraligi: eWINNER Apator Toruń – BETARD Sparta Wrocław i FOGO Unia Leszno – ELTROX Włókniarz Częstochowa (rozegranych 11 czerwca).

Do badania przekazano – poza używanymi oponami – również opony nowe obu producentów. Wyniki badań laboratoryjnych wskazują, iż obie marki opon z homologacją FIM ważną w 2021 roku są porównywalne tzn., że wartości twardości gumy w ujęciu średnim w tzw. skali Shore’a są do siebie bardzo zbliżone w przypadku obu marek opon.

Badanie eksperckie było wykonywane metodą, która polegała na tym, że twardość opon zmierzono po ich zamontowaniu na obręczy, przy ciśnieniu 1 bara, w temperaturze około 20 stopni Celsjusza na środkowych klockach bieżnika, w czterech miejscach, obracając koło o 90 stopni oraz po dwóch pomiarach na bokach opony.

W sumie dla każdej opony wykonano 8 sprawdzeń twardości.

W związku z faktem, iż zarówno opony firmy Anlas, jak i Mitas, zgodnie z przeprowadzonym badaniem i jego wynikami, w zakresie ich twardości nieznacznie odbiegają od norm przyjętych w homologacjach FIM na sezon 2021 (niższa wartość twardości opony w skali Shore’a, Ekstraliga Żużlowa zwróci się do Polskiego Związku Motorowego w celu skierowania sprawy do wyjaśnienia w FIM).

Do momentu ewentualnych decyzji podmiotu nadającego homologację, czyli FIM, opony obu producentów mogą być używane w rozgrywkach PGE Ekstraligi.

Źródło: inf. prasowa