Drużynowy Puchar Świata FIM powróci we Wrocławiu w 2023 roku

Drużynowy Puchar Świata FIM powróci we Wrocławiu w 2023 roku

29 lipca 2022 Wyłączono przez Artur Kąciak

FIM Speedway World Cup, czyli Drużynowy Puchar Świata, powróci następnego lata we Wrocławiu na legendarnym Stadionie Olimpijskim. Wyczekiwany przez fanów turniej zostanie reaktywowany w miejscu, w którym odbyła się jego pierwsza edycja w historii. Powrót zaplanowano na 25-29 lipca 2023 roku.

Grupa Discovery zapowiedziała powrót turnieju, który po raz ostatni rozegrano w 2017 roku, jako część nowej 10-letniej wizji globalnego promotora żużla pod auspicjami FIM.

Ośmiokrotny triumfator i aktualny mistrz, Reprezentacja Polski, będzie rozstawiony w wielkim finale zaplanowanym na 29 lipca 2023, jako gospodarz turnieju. Sześciu pozostałych finalistów tegorocznego FIM Speedway Of Nations, oraz zespoły, które zajęły czwarte miejsca w półfinałach, stworzą obsadę turniejów półfinałowych, które również odbędą się we Wrocławiu podczas pełnego żużlowych emocji tygodnia.

Tym samym, obsadę półfinałów FIM DPŚ tworzyć będą: Dania, która jest gospodarzem tegorocznych finałów FIM SON, Australia, Finlandia, Niemcy, Szwecja, Czechy, Wielka Brytania i Francja. Półfinałowe turnieje zaplanowano na wtorek 25 lipca oraz środę 26 lipca 2023 roku na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu.

Zwycięzcy turniejów półfinałowych bezpośrednio dołączą do Polaków w obsadzie sobotniego finału, który zostanie rozegrany także na domowym obiekcie Betard Sparty Wrocław. Czwartego finalistę wyłoni tradycyjnie wyjątkowo ekscytujący turniej barażowy, zaplanowany na piątek 28 lipca 2023 roku w tym samym miejscu.

Wyjątkowy tydzień żużlowego mundialu dopełni zaplanowany na czwartek 27 lipca Dzień Kibica FIM, pełen atrakcji dla fanów w mieście.

Jednocześnie, w przyszłym roku odbędzie się siedmiozespołowy finał FIM SON2, czyli finał drużynowych mistrzostw świata do lat 21. Wydarzenie to nie będzie jednak częścią finałów mistrzostw świata we Wrocławiu, a odbędzie się przy okazji jednego z weekendów FIM Speedway Grand Prix.

Stadion Olimpijski we Wrocławiu był miejscem rozegrania pierwszego w historii turnieju FIM Speedway Grand Prix w 1995 roku, a także inauguracyjnych turniejów Drużynowego Pucharu Świata FIM w 2001 roku i FIM Speedway Of Nations w 2018 roku. François Ribeiro, Prezes Discovery Sports Events, jest zachwycony możliwością organizacji kolejnego historycznego wydarzenia na jednym z najważniejszych obiektów dla tej dyscypliny sportu na świecie.

Wrocław był organizatorem finałów Drużynowego Pucharu Świata FIM w 2001 i 2005 roku i jest ogromną częścią historii tego wyjątkowego turnieju. Zdajemy sobie sprawę z tego, jak bardzo fani żużla na całym świecie oczekują powrotu tego formatu i nie mogliśmy wyobrazić sobie lepszego miejsca, na jego reaktywację – mówi François Ribeiro. – Stadion Olimpijski ma przepiękną i długą tradycję organizacji turniejów rangi Mistrzostw Świata. Wiemy też, że miejscowy klub jak zawsze wykona ogromną pracę wspólnie z naszym zespołem, by stworzyć niezapomniany tydzień żużlowych emocji, podczas którego po raz pierwszy od 2017 ukoronujemy nowego Drużynowego Mistrza Świata FIM – dodaje.

  • Pierwotnie mieliśmy zorganizować tę imprezę w Toruniu i ustaliliśmy, że podpiszemy z miastem osobne umowy zarówno na Speedway GP, jak i FIM SWC. Miasto Toruń okazało ogromne wsparcie dla wielu ukraińskich uchodźców, którzy szukali tam schronienia od czasu inwazji Rosji na Ukrainę. W rezultacie populacja miasta wzrosła, zwiększając jednocześnie presję finansową na miasto. Toruń zapytał, czy moglibyśmy im pomóc w znalezieniu alternatywnego miejsca na FIM SWC. To pozwoli im się skoncentrować na organizacji fantastycznej imprezy Speedway GP – tłumaczy Prezes Discovery Sports Events.

– Wrocławia nie było początkowo w naszym kalendarzu FIM SGP na rok 2023, dlatego chętnie podjął się przedsięwzięcia jakim jest przywrócenie Drużynowego Pucharu Świata. Miasto z pewnością zagwarantuje organizację żużlowego mundialu na niespotykaną dotąd skalę i wspaniale ugości żużlowych kibiców z całego świata. Chciałbym podziękować Prezydentowi Wrocławia, Jackowi Sutrykowi, za jego nieustające wsparcie dla mistrzowskich turniejów FIM oraz zaangażowanie w projekt reaktywacji Drużynowego Pucharu Świata we Wrocławiu – podsumowuje François Ribeiro.

Andrzej Rusko, Prezes klubu WTS Sparta Wrocław, z niecierpliwością oczekuje organizacji wyjątkowego tygodnia z żużlem na najwyższym światowym poziomie na Stadionie Olimpijskim. – To wielki zaszczyt po raz trzeci organizować finał Drużynowego Pucharu Świata FIM w naszym mieście, szczególnie że przyszłoroczna edycja odbędzie się w nowym, ekscytującym formacie prawdziwego żużlowego mundialu – mówi Andrzej Rusko.

– Wrocław to na wskroś żużlowe miasto, które naprawdę kocha tą dyscyplinę sportu. Nie możemy się już doczekać wizyty równie zakochanych w tym sporcie fanów z Polski, Europy i całego świata. Jestem przekonany, że wspólnie stworzymy fantastyczne, niezapomniane święto żużla – dodaje.

Reprezentacja Polski aż ośmiokrotnie triumfowała w Drużynowym Pucharze Świata FIM. Wiemy jak bardzo kibice w Polsce wyczekiwali na powrót tego formatu. Możemy być pewni, że atmosfera na Stadionie Olimpijskim będzie fantastyczna podczas całego tygodnia walki dziewięciu najlepszych żużlowych reprezentacji świata o pierwszy od sześciu lat tytuł Drużynowego Mistrza Świata w formule FIM SWC – podsumowuje Prezes WTS.

Kibice nie muszą długo czekać na mistrzowskie emocje we Wrocławiu, ponieważ jeszcze w tym roku Stadion Olimpijski będzie gościł turniej 2022 Betard FIM Speedway Grand Prix Polski, zaplanowany na sobotę 27 sierpnia. Co więcej, Wrocław po raz kolejny zapisze się w historii jako organizator pierwszego finału FIM Speedway Grand Prix 3 – nowej formuły mistrzostw świata do lat 16 – dzień wcześniej, czyli 26 sierpnia.

Źródło: inf. prasowa